header_2500X1080_ClubSurfContest.jpg

Club Surf Contest

September 8th-9th at Oldmans

Mark your calendars!  You do not want to miss our last event of the year!

The Club Surf Contest will be held September 8th and 9th at Oldmans.  This is the Club's largest surf event of the year which attracts some of the best longboarders in the area. All ages, abilities, and boards are welcome!   

Get your contest form in by August 29th and your entry fee is $20 (fees go up $30 after 8/29).  You must be a current member to participate (membership form).  There will be plenty of surf on tap, food, and merchandise. We will also be raffling an Ohana Kemp 9'0" pintail on September 8th!  Raffle tickets ($10/ticket) can be purchased below and on event day. Proceeds go towards ongoing maintenance and repairs of SanO.

There may be beach day signups only if space permits or registered no-shows. 

*****Registration is now closed.  

Registration (check-in) begins prior to 7AM start time on both Saturday and Sunday.

Please plan accordingly based on your division start time.

***ARRIVE EARLY***

Event day signups may be available if space permits or no-shows.

We will be serving breakfast through the morning and lunch in the afternoon. 

We're anticipating an epic turnout for this weekend as well as good surf.  

See you all soon!


***2018 CONTEST RESULTS****

Thank you to all who participated in this year’s contest!

SENIOR MEN 26 THRU 33

1. Tommy Witt

2. Darrin Eudaly

3. JR Costello

4. Mike Murphy

5. Bobby Hasbrook


WOMEN 18 THRU 34

1. Emmy Lombard

2. Candice Appleby

3. Kali Stewart

4. Leslie Murphy

5. Stephanie Kiernan

6. Elsa Knutson

SENIOR GIRLS 14 THRU 17

1. Ella McGuire

2. Sofia Lopez

MEN 18 THRU 25

1. Casey Powell

2. Max Beard

3. Dylan Gold

4. Lukas Buell

5. Hunter Bowman

6. Jimmy Wilson

7. Austin Eib


GRAND MASTER WOMEN 48 AND OVER

1.  Lisa Peterson

2. Jeanette Prince

3. Katie Calkins

4. Sabrina Pearcy

5. Amy Lepine

6. Teresa Burdick

LEGENDS MEN 60 AND OVER

1. John Vetter

2. Scott French

3. Rod Piazza

4. Mark Calkins

5. Charlie Zyvoloski

6. Jon Coultrup

JUNIOR BOYS 12 THRU 14

1. Aidan Sautner

2. Banning Wetzel

3. Tommy Coleman

4. Rhyn Chambers

5. Tim Linas

6. Cade Zeilinger

SENIOR MASTERS MEN 42 THRU 49

1. Travis Zylstra

2. RJ Hervey

3. Billy O’Neill

4. Craig Owings

5. Ryan Mata

6. Kevin Wold

MASTERS MEN 34 THRU 41

1. Ian McPhillips

2. Charles Bentley

3. Brendan White

4. Aaron Hoffman

5. Miles Coffin

6. Andrew Bailey

SENIOR WOMEN 35 THRU 47

1. Diina Eudaly

2. Sarah Chen

3. Jessica Taft

4. Linsey Farrell

5. Angie Winslow

6. Karyn Strong

GRAND MASTER MEN 50 THRU 59

1. Matt Brady

2. Jonathan Tracy

3. Rob Sachse

4. Will Yarbrough

5. Todd Delahooke

6. Kevin Dyerly

BOYS 9 THRU 11

1. Otto Graham

2. Brock Wetzel

3. Duke Retzer

4. Liam Hayes

5. Ethan Nachman

6. Logan Cuda

SENIOR BOYS 15 THRU 17

1. Ethan Mudge

2. Caden Evans

3. Jackson Todd

4. Evan Hikawa

GIRLS 9 THRU 13

1. Indie Hoffman

2. Rillyn Baker

3. Carolyn Sachse

4. Addison McPhillips

5. Ila Allred

BOYS & GIRLS 8 AND UNDER

1. Tanner Sandvig

2. Israel Cannon

3. Ry Bailey

4. Gelsey Rico

5. Dolly Wetzel

6. River Zylstra

NOVICE TANDEM

1. Emmy Lombard & Evan McKeon

2. Brendan & Adalynn White

3. Travis & Reed Zylstra

JUNIOR MIXED RELAY TEAM WINNERS

Banning Wetzel

Brock Wetzel

Beau Wetzel

Duke Retzer

Keira McKeon

Pierce Bailey

Ella Wheeler

River Zylstra


 Brendan White

Brendan White

PHOTOS FROM EVENT